Mondi SCP predstavilo verejnosti svoj nový papierenský stroj PS19

 

Tlačová konferencia Mondi SCP - Spustenie výroby na novom papierenskom stroji PS19

V utorok 11. mája sme ako spoločnosť oficiálne predstavili verejnosti svoj nový papierenský stroj PS19. Pozvali sme všetky lokálne aj celoslovenské média a súčasťou podujatia bola aj oficiálna návšteva pána Richarda Sulíka - podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Slovenskej republiky. 

Nový produkt pre náš závod

Výroba na novom papierenskom stroji bola spustená koncom januára tohto roku a momentálne je vo fáze komplexného testovania. Výrobkom je pre náš závod úplne nový produkt - kartón Kraft Top White, ktorý významne rozširuje naše portfólio. Sme veľmi radi, že už môžeme našim zákazníkom dodávať tento inovatívny a udržateľný nový druh výrobku. Pri plnej kapacite bude stroj schopný spracovať viac ako 200 000 ton zberového papiera ročne (predovšetkým zo Slovenska), otvorí nové spracovateľské kapacity a podporí cirkulárnu ekonomiku tým, že udrží materiály v obehu a zabráni vzniku odpadu.

Najmodernejšia technológia v srdci Európy

Ročná kapacita stroja 300 000 ton je v Európe neprekonateľná. "Náš závod ma vynikajúcu lokalitu v strede Európy, a preto môžeme v rýchlorastúcom európskom trhu našim zákazníkom ponúknuť kratšie dodacie lehoty," hovorí Peter Demčák, Riaditeľ pre Výrobu papiera. Najmodernejšia technológia výroby papiera dokáže zvýšiť pevnostné parametre a zároveň znížiť plošnú hmotnosť papiera. "Naše výrobky nájdu využitie v obalových riešeniach určených na priamy predaj (tzv. shelf ready packaging, point-of-sale-display, atď) a online nakupovanie (e-commerce), ako aj v ďalších možnostiach baliacich materiálov vyrobených na mieru," dodáva Peter Demčák. 

Pandémia COVID-19

"Je to pre náš závod dôležitý míľnik a sme veľmi vďační, že  sme dokázali zvládnuť takú veľkú investíciu aj počas pandémie COVID-19. V špičke sme na stavbe mali okolo 850 dodávateľov denne. Bezpečnosť je v našej spoločnosti vždy na prvom mieste. S podporou našich akcionárov, vlády a našich kolegov sme boli schopní uskutočniť tento komplexný projekt bezpečne a efektívne," hovorí Bernhard Peschek, Prezident Mondi SCP.

Nové pracovné miesta pre región

Nový papierenský stroj má pozitívny vplyv na región vytvorením nových pracovných miest. "Výroba papiera v Ružomberku má veľmi dlhú históriu. Dostupnosť surovín ako je drevo, voda a energie v blízkom okolí, ale aj mnoho miestnych skúsených pracovníkov, mala pozitívny vplyv na rozvoj závodu. Sme hrdí na to, že v tejto tradícii môžeme pokračovať vytvorením 125 priamych pracovných miest, ktoré budú mať pozitívny dopad na našu miestnu komunitu," vysvetľuje Miloslav Čurilla, Predseda predstavenstva Mondi SCP.