Rôzne

 

Členstvo v medzinárodných organizáciách

ZCPP prostredníctvom svojich členov reprezentuje celulózo papirenský priemysel v organizáci Konfederácia európskych papierenských priemyslov.

Confederation of European Paper Industries (CEPI) je nezisková organizácia, ktorá zastupuje európsky priemysel celulózy a papiera. Založená v Bruseli, CEPI zahŕňa národné združenia z 18 európskych krajín. Cieľom CEPI je podporovať udržateľnú výrobu papiera, posilňovať konkurencieschopnosť európskeho priemyslu a obhajovať environmentálne a regulačné záujmy odvetvia. Organizácia tiež podporuje inovácie a efektívne využívanie surovín, ako aj boj proti klimatickým zmenám prostredníctvom znižovania uhlíkovej stopy a udržateľného lesného hospodárstva.

CEPI vytvorilo štyri hlavné výbory, kde má ZCPP svojich zástupcov:

  • Klimatické zmeny a energetika
  • Životné prostredie a bezpečnosť 
  • Recyklácia
  • Les a drevo

ZCPP sa aktívne podieľa na vytváraní lobby voči Európskej komisii a ďalším orgánom európskej únie. Hlavným cieľom je prenášať európsku legislatívu a snahy o zlepšenie životného prostredia pri zachovaní konkurencieschopnosti papierenského priemyslu do domácích aktivít. 

Členovia Konfederácie európskych papierenských priemyslov (CEPI):

 

 

 

 

 

 

Životné prostredie

Celulózo-papierenský priemysel je významným hráčom v prechode na cirkulárnu ekonomiku, kde sa materiály efektívne používajú, recyklujú a opätovne využívajú s minimálnym dopadom na prírodu​. ZCPP aktívne sleduje a napomáha zosúladeniu politík štátov EU s cieľmi klimatickej neutrality do roku 2050 s dôrazom na udržateľnosť ekonomickej konkurencieschopnosti svojich členov.

Hlavné ciele papierenského priemyslu vo vzťahu k životnému prostrediu:

  1. Udržateľné lesné hospodárstvo: Papierenský priemysel podporuje obnovu lesov a certifikáciu dreva z udržateľných zdrojov, čo prispieva k ochrane biodiverzity a boju proti odlesňovaniu.
  2. Znižovanie uhlíkovej stopy: Znižovanie emisií CO2 prostredníctvom stále zlepšujúcej sa energetickej účinnosti, používania obnoviteľnej energie a implementácie inovácií, ktoré minimalizujú environmentálne dopady výroby.
  3. Zvyšovanie miery recyklácie: Hlavným cieľom je zvýšiť recykláciu papiera a kartónu, čím sa zníži tlak na nové zdroje dreva a minimalizujú sa environmentálne dopady.
  4. Minimalizácia odpadu a znečistenia: Zníženie množstva odpadových produktov a toxických chemikálií používaných vo výrobnom procese prispieva k čistejšiemu životnému prostrediu.
  5. Ochrana vodných zdrojov: Znižovanie spotreby vody a zlepšenie technológií na čistenie odpadových vôd sú dôležité pre ochranu prírodných zdrojov.