Výskumný ústav papiera a celulózy a.s. (VÚPC) predstavil stratégiu rozvoja celulózo-papierenského priemyslu Slovenskej republiky.

Hlavný smer celulózo-papierenského priemyslu je podľa vypracovanej stratégie VÚPC zameraný na inovatívne a ekologické riešenia najmä v sekcii odpadového hospodárstva. Táto stratégia reflektuje na celoeurópske priority, ako je znižovanie uhlíkových emisií, minimalizácia plastového odpadu a podpora trvalo udržateľného rozvoja.

Stratégia sa zameriava na viacero kľúčových oblastí, ktorými sú

  • Náhrada plastových obalov: Dôraz sa kladie na vývoj a výrobu biologicky rozložiteľných a kompostovateľných obalov na báze papiera, kartónu a lepenky, ktoré nahradia biologicky nerozložiteľné plastové obaly.
  • Nástup SMART obalov: Pod týmto pojmom označujeme aktívne a inteligentné obaly. Stratégia podporuje vývoj biologicky rozložiteľných aktívnych a inteligentných obalov s pridanou hodnotou, ako je napríklad predĺženie trvanlivosti potravín alebo sledovanie ich stavu. Tieto obaly by mali byť založené na báze papiera, kartónu, lepenky a kombinovaných materiálov s ultratenkou vrstvou biologicky rozložiteľných plastov vyrobených z obnoviteľných zdrojov.
  • Nové výrobky z Tissue papiera: Vývoj sa zameriava na inovatívne produkty z Tissue papiera s cieľom rozšíriť jeho využitie v rôznych oblastiach.
  • Špeciálne papiere a produkty na báze nanofibrilovanej celulózy a nanocelulózy: Tieto materiály majú široké spektrum využitia vďaka svojim unikátnym vlastnostiam, ako je vysoká pevnosť, nízka hmotnosť a biologická odbúrateľnosť.
  • Biorafinérie: Stratégia podporuje rozvoj biorafinérií, ktoré by produkovali biopalivá druhej generácie na báze celulózy a hemicelulóz.

 

VÚPC za prioritné alternatívy k tradičným plastovým obalom označil predovšetkým biologicky rozložiteľné obaly, t.j.:

  • Papierové obaly: Papier je obnoviteľný zdroj, biologicky rozložiteľný a recyklovateľný. Papierové obaly sú vhodné pre rôzne druhy tovaru a dajú sa ľahko potlačiť a tvarovať.
  • Celofán: Celofán je tenký, priehľadný materiál vyrobený z regenerovanej celulózy. Je biologicky rozložiteľný a kompostovateľný, čo ho robí ideálnym pre balenie potravín a darčekov.
  • Viskózová buničina a vlákna: Viskóza je materiál vyrobený z celulózy a je známa svojou mäkkosťou a priedušnosťou. Viskózový materiál je biologicky rozložiteľný, avšak výrobný proces môže byť energeticky náročnejší.

 

Reakcia priemyslu na aktuálne požiadavky

Celulózo-papierenský priemysel aktívne reaguje na súčasné požiadavky spojené s ochranou životného prostredia a prechodom k trvalo udržateľnému rozvoju. Ako príklad môžeme uviesť jedného zo zakladajúcich členov ZCPP-SR, a to spoločnosť MONDI SCP, a.s. Ružomberok. Spoločnosť investovala do výstavby nového papierenského stroja PM 19, ktorý vyrába obalovú viacvrstvovú lepenku na báze recyklovaného papiera. Tento stroj je schopný produkovať 300 000 ton White top kraftlineru ročne a spotrebuje 200 000 ton recyklovateľného papiera.

Budúcnosť celulózo-papierenského priemyslu

Stratégiou rozvoja celulózo-papierenského priemyslu SR je prinášať inovatívne riešenia, ktoré majú potenciál zmeniť obalový priemysel a prispieť k ochrane životného prostredia. Predpokladom je, že v budúcnosti sa bude klásť ešte väčší dôraz na vývoj biologicky rozložiteľných obalov, využívanie obnoviteľných zdrojov a znižovanie uhlíkových emisií.

ZCPP – SR podporuje zavádzanie nových ekologických opatrení, zároveň však považuje za dôležité, aby sa stratégie a legislatíva prispôsobili národným podmienkam, čím sa zabezpečí ich reálna uskutočniteľnosť. Celulózo-papierenský priemysel oprávnene očakáva jasné a stabilné pravidlá, zavádzané v takom časovom horizonte, ktorý bude reflektovať nielen environmentálne ciele, ale aj ekonomickú a technologickú realitu na národnej úrovni. V tejto súvislosti ZCPP – SR ako člen CEPI aktívne sleduje európske dianie, kde na úrovni predsedníctva Rady (Poľsko, Dánsko a Cyprus) prebiehajú diskusie na tému „Ako zabezpečiť čistú a konkurencieschopnú Európu – diskusia v súvislosti s nadchádzajúcou iniciatívou Clean Industrial Deal“. Táto téma má byť predmetom rokovania na zasadnutí Pracovnej skupiny pre konkurencieschopnosť a rast, v ktorej má ZCPP – SR svoje zastúpenie.